Press "Enter" to skip to content

Pierwszy Dzień Jesieni

fot. dejzi123

W tym roku Pierwszy Dzień Jesieni przypadł na 23 września. Jedni się zapewne ucieszyli, bo skończył się okres upałów, ale wielu się smuci, bo „złota jesień” oznacza przede wszystkim deszczowe, szare i ponure dni.

Dni stają się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe. Powoli obserwujemy ulewne deszcze, silne październikowe wiatry i czujemy chłód. Pamiętajmy jednak, że jesień powinniśmy kojarzyć przede wszystkim z kolorowymi liśćmi na drzewach, które tworzą bajkowy krajobraz nazywany „złotą jesienią”. To idealna sceneria do sesji zdjęciowych i długich spacerów.

fot. dejzi123

A wiecie dlaczego jesienią liście zmieniają kolor z zielonego na pomarańczowy lub brązowy? Dzieje się tak za sprawą ograniczonego dostępu do słońca. Jeśli jest mało słońca, liście nie mają odpowiedniej ilości chlorofilu i dlatego żółkną. 

Wśród zalet jesieni są też jej dary, do których zaliczamy między innymi kasztany i żołędzie. Chyba każdy z nas lubi bądź lubił je zbierać w dzieciństwie, by móc tworzyć wspaniałe ludziki i koniki.

Wracając do krótszych dni i dłuższych nocy, to ma to też swoje zalety. W momencie, gdy dni stają się krótsze, znacznie zwiększają się nasze możliwości obserwacji różnych zjawisk astronomicznych. Szybciej robi się ciemno, więc nie musimy czekać do późnych godzin nocnych, aby móc oglądać lepiej widoczne gwiazdozbiory, planety i gwiazdy.

Podsumowując, kiedy za oknem jest szaro, buro i ponuro, to pomyśl o zaletach naszej pięknej, złotej jesieni i być może wtedy nie załapiesz przysłowiowego „doła”. 😊

Be First to Comment

Dodaj komentarz