26 maja – Dzień Matki

fot. https://pixabay.com/pl/photos/matka-rodzina-niebo-szcz%c4%99%c5%9bliwy-2085053/ [dostęp: 25.05.23r.]

Wiele jest świąt w naszym kalendarzu, które celebrujemy z mniejszym lub większym zapałem. Wśród nich są święta państwowe i święta kościelne, ale dla mnie osobiście jednym z najważniejszych takich świąt jest Dzień Matki.

Oficjalnie Dzień Matki, jako święto kalendarzowe, pojawiło się w Polsce w roku 1914 i odbyło się w Krakowie dnia 26 maja. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości zwyczaj ten umocnił się i stał częścią naszej tradycji.

Dzień Matki jest świętem, w którym wyrażamy szacunek, zrozumienie oraz zwyczajną miłość naszym ukochanym mamom. Dzieci często z tej okazji przygotowują swoim mamom drobne upominki w formie własnoręcznie przyszykowanych laurek, obrazków czy życzeń. Młodsze dzieci mówią wierszyki i śpiewają piosenki, a starsze często wręczają bukiet kwiatów lub inny drobny upominek, będący miłym dodatkiem do życzeń.

Niezależnie od tego, czy ulegamy komercyjnej stronie Dnia Matki z pewnością warto pamiętać w tym dniu o swojej kochanej mamie i złożyć jej życzenia. Pamiętajcie, że dla Waszej mamy prezenty wcale nie są najważniejsze. Warto w tym dniu zrobić coś wspólnie – iść na spacer, napić się herbaty i porozmawiać. Odłóżcie zatem swoje telefony i znajdźcie czas dla swojej mamy. Przygotujcie dla niej śniadanie, tak jak ona robi to dla was codziennie, od dnia waszych narodzin. Pamiętajcie, że wspólnie spędzony czas jest cenniejszy niż drogie upominki.