Press "Enter" to skip to content

Już, Już!

Książka opowiada o dziewczynce o imieniu Aleksandra, ale rodzina i koleżanki mówią na nią Lula. Dziewczynka jest pilną i wzorową uczennicą, odrabia wszystkie zadane prace domowe i uwielbia lepić figurki, tworzyć bransoletki i najróżniejsze cuda z modeliny.

Lula koleguje się z Benią, która jest nowa w klasie. Benia jest nieśmiała i ciężko było jej się dopasować do nowej klasy, ale Lula odmienia Benię, zapoznaje ją ze swoimi koleżankami. Dziewczyny z klasy Luli na informatyce, za pozwoleniem pana od informatyki, grają w ,”Kryształowy Zamek”. Dziewczynka na początku nie zna tej gry, ponieważ nie ma komputera i telefonu, ale później dostaje stary komputer swojej starszej siostry Wery. Lula na początku nie jest zadowolona, ale po czasie się przyzwyczaja i prosi Kaja (swojego starszego brata), żeby pobrał jej na komputer grę ,”Kryształowy Zamek”.

Na początku dziewczynka nie rozumie, dlaczego dziewczyny z jej klasy tak lubią tę grę. Przecież jest nudna. Jednak powoli gra zaczyna wciągać Lulę i odizolowuje się od rzeczywistości, zasłania rolety w pokoju, nie dopuszczając ani jednego małego promyka światła. Zapomina też o pracach domowych i o wychodzeniu z Grzmotem.

Pewnego dnia mama Luli zostaje wezwana do szkoły na rozmowę z nauczycielką dziewczynki. Na rozmowie Lula ma „odklejkę”, na nic nie zwraca uwagi, dopóki nie pada słowo o zabraniu komputera. Przed wigilią mama Luli ze swoją córką jedzie na cmentarz na grób swojego ojca. Po drodze mijają grobowiec, dziewczynka zaczyna krzyczeć i wiercić się. W końcu mdleje i budzi się w szpitalu otoczona przez mamę, tatę, Werę i Kaja. Wszyscy płaczą.

Najpierw Lula przebywa na normalnym oddziale, bo na innych nie ma wolnego miejsca, następnie trafia na oddział psychiatryczny. Poznaje tam inne dzieci z tymi samymi problemami, co ona, ale Lula koleguje się z Darią, która DOSŁOWNIE NIC NIE POTRAFI. Lula przechodzi terapię, która jej pomaga. W rezultacie odzyskuje równowagę, wraca do domu i potrafi już nie korzystać z komputera.

Proszę Was, żebyście ograniczyli przebywanie przed ekranami, bo może się Wam przytrafić taka historia, jak naszej głównej bohaterce.

Ogólnie książka jest bardzo wciągająca!!!

Moja ocena to 10/10 gwiazdek.

Wydawnictwo: Literatura

Autor: Katarzyna Wasilkowska