Press "Enter" to skip to content

JESTEŚ ODPOWIEDZIALNY ZA TO, CO OSWOIŁEŚ – CZYLI SŁÓW KILKA O ZWIERZĘTACH BEZDOMNYCH

źródło zdjęcia: https://www.tvp.info/49575367/ruszaja-prace-ktore-maja-poprawic-los-zwierzat-w-schroniskach-aby-nie-powtorzyla-sie-sytuacja-z-radys-wieszwiecej [dostęp: 07.04.22r.]

Trzy tygodnie temu obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. Jest on szczególnie ważny, gdyż uczula społeczeństwo i zwraca uwagę na istoty, które są zależne od nas- ludzi. Szczególnie należy pamiętać o tym, że zwierzę raz oswojone nie poradzi sobie w warunkach bezdomności. Zwierzę oswojone zatraca w pewnym sensie instynkt samozachowawczy, nie radzi sobie ze zdobywaniem pożywienia, niejednokrotnie jest przeganiane przez ludzi bądź inne zwierzęta co naraża je na choroby, głód czy śmierć.

Ważne jest więc by przy podejmowaniu decyzji o wzięciu do domu zwierzaka dobrze sprawę przemyśleć. Zadać sobie pytanie: czy mam odpowiednio dużo czasu na opiekę nad zwierzęciem? czy jestem odpowiedzialny na tyle by wziąć zwierzę? czy nie jest to tylko chwilowa zachcianka? Wiele zwierząt bezdomnych to bowiem ofiary ludzkiej bezmyślności i chwilowego impulsu. Pamiętajmy, że zwierzę to nie zabawka!!! To istota myśląca i czującą tak jak my!!

Zwierzęta bezdomne w większości przypadków miały bowiem dom, który został utracony na skutek różnego rodzaju okoliczności. Te zwierzęta są często pozostawione same sobie – bez opieki, schronienia, miłości i poczucia bezpieczeństwa. Bywają często głodne, chore, okaleczone, wystraszone i potrzebujące pomocy.

“Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Byłoby cudownie gdyby wszyscy ludzie wzięli sobie do serca słowa Małego Księcia. Nie jest bowiem prawdą, że bezdomność zwierząt nas – Ciebie, mnie – nie dotyczy. To my, ludzie, zgotowaliśmy im taki los…

Możemy jednak odmienić ich sytuację, np. poprzez adopcję, pomoc w schronisku, pomoc w znalezieniu domu, przekazanie datku, dbałość o własne zwierzęta, reagowanie i nie pozostawanie obojętnym.

Bibliografia: https://www.ekokalendarz.pl/dzien-zwierzat-bezdomnych-pakiet-edukacyjny/ [dostęp: 07.04.22r.]

https://www.ekokalendarz.pl/dzien-zwierzat-bezdomnych-pakiet-edukacyjny/ [dostęp: 07.04.22r.]

https://kocialapka.org.pl/dzien-zwierzat-bezdomnych/ [dostęp: 07.04.22r.]

Be First to Comment

Dodaj komentarz