Press "Enter" to skip to content

10 listopada – Dzień Jeża

fot. z: https://pl.pinterest.com/search/pins/?q=je%C5%BC&rs=typed [dostęp: 10.11.22r.]

Pewnie nie każdy z Was wie, że w dniu 10 listopada obchodzony jest Dzień Jeża. Jestem pewna, że każdy z Was widział w swoim życiu co najmniej jednego jeża, ale czy wiecie, gdzie tak naprawdę żyją jeże, co jedzą i co robią? Otóż jeże to małe i niezwykłe zwierzątka, które są bardzo sympatyczne i ufne w stosunku do człowieka. Niestety te pożyteczne zwierzątka coraz częściej potrzebują naszej pomocy.

fot. z: https://pl.pinterest.com/search/pins/?q=je%C5%BC&rs=typed [dostęp: 10.11.22r.]

Jeże to nocne zwierzęta, które w dzień zazwyczaj śpią, a w nocy szukają pożywienia. W środku nocy potrafią przebiec na swoich malutkich nóżkach nawet do 5 km. Jeże mają aż 36 zębów. Jedzą one głównie ślimaki i myszy, ale zdarza się, że potrafią zjeść żmiję zygzakowatą.

            Czy wiecie, że jeże zapadają w sen zimowy? Gdy temperatura za oknem jest równa 10 stopni Celsjusza, ssaki te stają się otępiałe i zapadają w sen zimowy. Ich domem są malutkie norki, w których panuje stała temperatura, dzięki czemu bez problemu mogą przetrwać tam trudne warunki atmosferyczne.

            Jeże bardzo słabo widzą. Ich głównym zmysłem jest węch i słuch. To właśnie dzięki węchowi wyczuwają zagrożenie i są one w stanie zareagować wystarczająco szybko na niebezpieczeństwo.  Najczęściej są one ofiarami lisów i … wypadków samochodowych. Niestety co roku pod koła wpada aż 9 tyś jeży. Ich populacja z roku na rok jest coraz mniejsza i dlatego powinniśmy odpowiednio na nie uważać.

fot. z: https://pl.pinterest.com/search/pins/?q=je%C5%BC&rs=typed [dostęp: 10.11.22r.]

            Ciąża jeży trwa od 4 do 6 tygodni i zdarza się tylko raz w roku. Samica jeża wydaje na świat od 2 do 6 małych jeżyków, które ważą od 3 do 25 gramów. Małym potomstwem opiekuje się matka. Chroni  je nie tylko przed drapieżnikami, ale także przed ojcem, który może próbować zjeść młode. Jeże osiągają swoją dojrzałość w wieku od 9 do 11 miesięcy. Żyją od 3 do 8 lat w środowisku naturalnym lub do 10 lat w niewoli.

            Pamiętajcie! Jeże to bardzo towarzyskie zwierzątka, które są w stanie bardzo szybko przywiązać się do człowieka. Dzieje się tak głównie wtedy, kiedy ludzie są dla nich dobrzy i przyjaźni.

Be First to Comment

Dodaj komentarz