Press "Enter" to skip to content

❤️Walentynki ❤️

zdjęcie z tej strony: https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/karta-koncepcja-walentynki-w-stylu-ciecia-papieru_12320125.htm#query=walentynki&position=2&from_view=keyword [dostęp: 12.02.22r.]

Skąd się wzięły walentynki?

Trudno jednoznacznie wskazać genezę walentynek. Mogą być związane ze starożytnym świętem ku czci rzymskiej bogini Junony, patronki kobiet i małżeństwa oraz boga przyrody Pana. Dzień ten nazywano Luperkaliami i obchodzono 14-15 lutego.

Kiedy chrześcijaństwo na dobre rozprzestrzeniło się w Europie, nie można już było hołdować pogańskim zwyczajom. Dlatego zakochani mają także swojego patrona, a jest nim oczywiście św. Walenty, którego męczeńska śmierć miała miejsce 14 lutego 269 r. Czym sobie na nią zasłużył? Biskup Walenty sprzeciwił się cesarzowi rzymskiemu, który wydał dekret zabraniający legionistom zawierania związków małżeńskich. Złamał ten zakaz, udzielając młodym żołnierzom ślubów, za co naraził się na gniew władcy i karę. Według legendy w więzieniu zakochał się w niewidomej córce strażnika, która pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Na dzień przed egzekucją Walenty wysłał do niej list podpisany „Od Twojego Walentego”.

Zwyczaje walentynkowe

Jakie są najpowszechniejsze zwyczaje walentynkowe? Należy do nich wysyłanie kartek walentynkowych, zwykle nie podpisujemy się pod nimi swoimi imionami. Zamiast tego piszemy „Twój Walenty” lub „Twoja Walentynka”. W Polsce zwyczaj wysyłanie kartek walentynkowych zdaje się zanikać, ale może warto pomyśleć nad przywróceniem?

Oprócz tego do zwyczajów walentynkowych należy także wręczanie sobie drobnych upominków. Czekoladki, kwiaty, słodycze – wszystko tego dnia zdobione jest serduszkami, mającymi świadczyć o głębokim uczuciu. Pary organizują romantyczne wieczory. Randki odbywają się w kinie, restauracji albo w domu, koniecznie przy stole zastawionym afrodyzjakami.

Walentynki ciekawostki – czy wiesz, że…

  • Pierwszą w historii kartkę walentynkową wysłano w 1415 roku. Zrobił to książę Karol Orleański, który przez ćwierć wieku był zakładnikiem Anglików.
  • W Polsce mamy relikwie św. Walentego! Znajdziemy je w Lublinie, Krakowie oraz Chełmnie.
  • Miastem, które szczególnie słynie z kultu św. Walentego, jest Terni, gdzie został pochowany męczennik. Rok rocznie w niedzielę przed walentynkami w miejscowej bazylice spotykają się zakochani, gdzie przysięgają sobie miłość i świętują kolejne rocznice związku.
  • Chełmno promuje się jako polskie miasto zakochanych. W dzień 14 lutego organizowane są tu tzw. Walentynki Chełmińskie.
  • 14 lutego mieszkańcy Pragi zawieszają na Moście Karola kłódki, które są symbolem wiecznej miłości.

Życzę miłych walentynek i wspaniałych ferii. 😊 

Czytajcie więcej tutaj: https://www.nocowanie.pl/ciekawostki-o-walentynkach–czego-nie-wiesz-o-swiecie-zakochanych.html [dostęp: 12.02.22r.]

Be First to Comment

Dodaj komentarz