Press "Enter" to skip to content

Walentynki – historia i tradycje

fot. https://proanima.pl/wydarzenia/walentynki-2023-poznan/ [dostęp: 13.02.23r.]

Uważa się, że współczesne obchody dnia świętego Walentego wywodzą się zarówno ze starożytnej tradycji chrześcijańskiej, jak i rzymskiej.

Według tradycji chrześcijańskiej św. Walentyny był biskupem, który przeprowadzał tajne ceremonie małżeńskie żołnierzy, sprzeciwiając się decyzji cesarza Klaudiusza II, który zakazał małżeństw młodym mężczyznom, aby całkowicie skupili się na walce. Zakaz małżeństwa był wielkim szokiem dla Rzymian, ale nie odważyli się sprzeciwić potężnemu cesarzowi. Biskup Walenty widział, że młodzi zakochani są zrozpaczeni, że nie mogą połączyć się w małżeństwie, dlatego postanowił w tajemnicy udzielać im ślubów. Niestety nie mogło to pozostać w ukryciu zbyt długo. Cesarz Klaudiusz dowiedział się o tym i kazał stracić Walentego 14 lutego 270 r. W taki sposób 14 luty stał się Dniem Zakochanych, a święty Walenty stał się jego patronem.

Jeśli chodzi o tradycję starożytną, zgodnie z legendą, Walentynki pochodzą od święta nazywanego Lupercalia – uroczystości z okazji płodności. W Rzymie miedzy 13 a 15 lutego chłopcy losowali imię dziewczyny, z którą mieli spędzić kolejny rok.
W 500 roku Papież Gelazjusz I oficjalnie ustanowił święto zakochanych.

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,20912896,gdansk-walczy-z-klodkami-milosci-to-elementy-niebedace-czescia.html [dostęp: 13.02.23r.]

Tradycje walentynkowe

Długa historia Walentynek ciągnie za sobą wiele zwyczajów. Do najpopularniejszych należą:

  • Gałązka rozmarynu pod poduszką – wierzy się, że sprawi, że w walentynkową noc ujrzymy we śnie przeznaczoną nam osobę
  • Wieszanie kłódek na mostach – kłódka z wyrytymi imionami bądź inicjałami zakochanych zawieszona na moście ma pomóc w utrzymaniu silnej, nieprzerwanej miłości (w Gdańsku takim mostem jest Most Chlebowy, potocznie zwany Mostem Miłości, mieszczący się na rogu ul. Korzennej i Na Piaskach).  
  • kartka walentynkowa lub list miłosny – jeśli chcesz wyznać miłość ukochanej osobie, wyślij jej Walentynkę, ozdobną kartkę pełną ciepłych słów i uroczych rysunków. Według tradycji taką kartkę podpisuje się „Twój Walenty|” lub „Twoja Walentynka”
  • Wręczanie kwiatów – to jeden z najbardziej romantycznych gestów, związanych z Walentynkami od wieków. Jeśli chcesz pozostać anonimowy, skorzystaj z usług poczty kwiatowej.

14 luty to obecnie dzień, kiedy chcemy po prostu razem z ukochanym czy ukochaną świętować swoją miłość. Walentynki to doskonała okazja, by zatrzymać się w codziennym biegu i poświęcić więcej czasu ukochanej osobie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz