Wywiad z Panią Marią Senyszyn – nauczycielką fizyki w ZSP nr 2 w Gdańsku

fot. M.S.

Co sprawiło, że wybrała Pani zawód nauczyciela i czy od zawsze chciała Pani uczyć?

M.S.: Jak często w życiu bywa – przypadek sprawił, że wylądowałam w szkole (nie żałuję).

Czy pamięta Pani swoje początki w naszej szkole, swoją pierwszą przeprowadzoną lekcję?

M.S.: Tak, pamiętam. Byłam zestresowana, ponieważ do tej pory pracowałam w gimnazjum, a tam młodzież była starsza.

Co najbardziej lubi Pani w swojej pracy?

M.S.: Kontakt z uczniem. Każdy z nich jest inny. Jest to wyzwanie.

Czy jest taki nauczyciel z Pani szkolnych lat, który szczególnie zapadł Pani w pamięć?

M.S.: Tak, moja wychowawczyni z liceum – ukochana polonistka.

Wielu uczniów twierdzi, że jest Pani bardzo pozytywną osobą. Jaka jest Pani recepta na tak dobry kontakt z uczniami?

M.S.: Taka jestem na co dzień, to mój charakter. Lubię młodzież, ich zainteresowania, pasje. Zawsze uczę się czegoś nowego (w najbliższym czasie będę miała sprawdzian z młodzieżowego nowego slangu – trzymajcie kciuki).

Na pewno w ciągu tych wszystkich lat wydarzyło się wiele zabawnych szkolnych sytuacji – czy mogłaby Pani opowiedzieć jedną z nich?

M.S.: Kiedyś poprosiłam dwóch uczniów o kontakt. Było to w dniu zebrań z rodzicami. Kilka godzin później, po innych lekcjach, wchodzą do sali ci dwaj „gamonie” i co? …. W rękach trzymają kontakt . Zaniemówiłam, a oni na to, że nie dopisałam w uwadze, że proszę o kontakt z rodzicami, więc przynieśli to, o co prosiłam. Do dzisiaj mam ten kontakt .

Co robi Pani w wolnym czasie?

M.S.: Czytam, układam puzzle, rozwiązuję sudoku, bawię się ze zwierzętami.

Jeśli miałaby Pani wybór, to przeniosłaby się Pani w przyszłość czy przeszłość?

M.S.: Przeszłość – może udałoby się coś naprawić.

Proszę dokończyć zdania:

• Sukces to…nauczyć się siebie.
  • Moja ulubiona książka/ film to…”Przeminęło z wiatrem”.
  • Moja ulubiona potrawa… barszcz ukraiński oraz młode ziemniaczki (nieobrane, tylko umyte) z koperkiem i jajko sadzone.
  • Najbardziej lubię kolor…czarny.
  • Moim ulubionym zwierzęciem jest… z domowych – pies, a z pozostałych – osiołek.
  • Nie wyobrażam sobie życia bez… moich najbliższych.
  • Na wakacje chciałabym pojechać… do Australii.
  • Niezawodnym sposobem na udany dzień jest… nie skupiać się na problemach, tylko żyć tym, co tu i teraz.

Dziękuję bardzo za poświęcony czas i życzę Pani samych sukcesów. 😃

Wywiad przeprowadziła: Vaira

Zdjęcia z prywatnej kolekcji P. Senyszyn