Press "Enter" to skip to content

TŁUSTY CZWARTEK 🍩

zdjęcie ze strony: https://www.kreatywna.pl/swiat/tlusty-czwartek-jak-swietuje-swiat/ [dostęp: 24.02.22r.]

Tłusty czwartek to święto, które oznacza ostatni dzień hucznych zabaw, jednocześnie ostrzegając, że nadchodzi Wielki Post. Niegdyś w kalendarzu poza tłustym czwartkiem swoje miejsce miały także: „smalcowa niedziela”, „błękitny poniedziałek” i „ostatni wtorek”.

Tradycja obchodów tłustego czwartku nie dotyczy wyłącznie obrzędów chrześcijańskich. Źródła historyczne wskazują, że zwyczaj ten gościł również w Polsce pogańskiej. Miał on jednak nieco inne znaczenie, gdyż związany był z pożegnaniem zimy. Na stołach pojawiały się wtedy pączki z ciasta chlebowego ze słoniną. W dzisiejszych czasach ostatni tydzień karnawału obchodzi się bardziej symbolicznie, kupując lub smażąc pączki w tłusty czwartek. Dawniej jednak traktowano to święto bardzo poważnie wierząc, że taniec i uczta mogą pomóc zaczarować rzeczywistość i sprowadzić pomyślność pod dach.

Tradycyjne pączki są dziś serwowane na słodko: z marmoladą, pieczone, smażone, różane, z cukrem pudrem lub lukrem. Tymczasem dawniej były to małe chlebki ze słoniną i dopiero w XVI wieku zaczęto obsypywać pączki cukrem, a do części z nich wsadzano również orzechy. Według wierzeń temu, kto trafił na orzecha w nadzieniu, miało sprzyjać wyjątkowe szczęście. Pączki nie były jednak dla wszystkich, gdyż do XIX w. smażono je wyłącznie w bogatych domostwach i na dworach szlacheckich. Smażenie wymagało bowiem użycia dużej ilości tłuszczu, na którą nie każdy mógł sobie pozwolić.

Poza pączkami w tłusty czwartek pojawiają się również faworki, nazywane także chrustami lub chruścikami. Są równie popularne w Polsce, jak i w Niemczech oraz na Litwie.

  • Ciekawostki:
  • w tłusty czwartek zjadamy 2-3 pączki na osobę;
  • klasyczny pączek ma około 341 kcal;
  • we Włoszech tłusty czwartek nosi nazwę Giovedi Grasso, gdzie na dziesięć dni przed Wielkim Postem wieczorem spożywa się posiłek z wędzonego mięsa;
  • na Śląsku pączek nazywa się „krepel”;
  • w Niemczech ten dzień to Weiberfastnacht, który jest częściowo wolny od pracy (pracę kończy się przed południem). Godziną umowną na rozpoczęcie świętowania jest 11:11;
  • w Polsce inną nazwą tłustego czwartku są zapusty.
Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://pl.pinterest.com/ola2534/t%C5%82usty-czwartek/ [dostęp: 23.02.22 r.]

Bibliografia: https://paczka-wiedzy.pl/tlusty-czwartek-ciekawostki/ [dostęp: 23.02.22 r.]

https://www.werandacountry.pl/hobby-i-praca/zwyczaje/tlusty-czwartek-tradycja [dostęp: 23.02.22 r.]

Be First to Comment

Dodaj komentarz