Press "Enter" to skip to content

Modowe trendy – SPODNIE DZWONY

Spodnie dzwony jakiś czas temu zaczęły się ponownie pojawiać na sklepowych półkach. Nie znam takiego sklepu z odzieżą, gdzie ten fason nie byłby dostępny. To gorący trend tego i przyszłego sezonu. Spodnie dzwony wróciły do łask, ale ciekawa jestem, czy wiecie, jakie były ich początki? Jeśli nie, to zapraszam do lektury.

Spodnie z szerokimi nogawkami to fason z początków XIX wieku. Pierwsze dzwony były dosyć luźne i proste z poszerzeniem w nogawce i stanowiły część munduru wojskowego. Jednakże typowe dzwony, takie jakie dziś możemy kupić pochodzą z lat 60. i 70. Właśnie wtedy ten rodzaj spodni zyskał popularność. Były one chętnie noszone przez hippisów, potocznie znanych jako ,,dzieci kwiaty”. Dzwony nosiły głównie kobiety, ale i mężczyźni od nich nie stronili. Na ulicy można było spotkać się z tego rodzaju spodniami w wersji jeansowej, sztruksowej lub materiałowej. Dzwony często ozdabiały kolorowe nadruki lub kwieciste wzory, a przetarcia nadawały im charakteru. Dzisiejsze dzwony produkowane są zazwyczaj z jeansu, choć czasem można je spotkać w formie garniturowej czy też dresowej. Czy jesteście fanami tego kroju spodni czy też nie, jedno jest pewne – w modnej szafie musi się znaleźć choć jedna para dzwonów.

Otwórz zdjęcie
Uniformy marynarzy z początku XX wieku. (zdjęcie: Wikipedia) [dostęp: 13.12.21r.]

Otwórz zdjęcie
Modne dzwony z lat 70. fotografia ze strony: https://lamode.info/historia-mody-lata-70-w-modzie-damskiej.html oraz pinterest.com [dostęp: 13.12.21r.]

Be First to Comment

Dodaj komentarz