Press "Enter" to skip to content

KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH – STYCZEŃ #2

Zdjęcie ze strony: https://www.google.com/amp/s/bimkal.pl/kalendarz/dzien-drugiej-polowki [dostęp: 22.01.2022r.]

– 24 stycznia –

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ EDUKACJI

Z danych wynika, iż po dzień dzisiejszy ok. 750 mln dzieci z całego świata nie umie czytać i pisać. Międzynarodowy Dzień Edukacji został utworzony, aby zwrócić oczy świata na te regiony, gdzie edukacja nie istnieje, bądź jest na bardzo niskim poziomie. Tego dnia różne organizacje zbierają między innymi przybory szkolne, zeszyty i inne materiały dla dzieci z Afryki. Prowadzone są również kampanie, mające na celu nagłośnienie tego problemu.

DZIEŃ WIEDZY O ZESPOLE MÖBIUSA

To dzień poszerzający wiedzę na temat choroby, o której niewielu z nas słyszało. Chorzy na Zespół Möbiusa nie mogą się uśmiechać, mrużyć oczu oraz nimi poruszać.

25 stycznia –

DZIEŃ KRYPTOLOGII

Dzień utworzony w 2007 roku dla upamiętnienia 75. rocznicy złamania szyfru niemieckiej maszyny kodującej „Enigma”. Tego znaczącego wyczynu 14 grudnia 1932 r. dokonali trzej Polacy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zygalski.

DZIEŃ GRACZA LOTTO

Dzień Gracza Lotto to święto wszystkich tych, którzy marzą o wielkiej wygranej.

– 26 stycznia –

DZIEŃ DIALOGU Z ISLAMEM

Ludzie na świecie wyznają wiele różnych religii. Dzień ten powstał, aby przypomnieć wszystkim o tym jak ważna jest wzajemna akceptacja i tolerancja.

DZIEŃ TRANSPLANTACJI

Dzień utworzony dla upamiętnienia pierwszego udanego przeszczepu nerki dokonanego w Polsce. Do tego wydarzenia doszło 26 stycznia 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

DZIEŃ DRUGIEJ POŁÓWKI

Zakochanie to dla każdego z nas uczucie niosące ze sobą wiele pozytywnych emocji. Dla naszego mózgu natomiast jest to jedna wielka reakcja chemiczna, dzięki której czujemy się radośni i patrzymy na świat przez różowe okulary. Dzień ten został stworzony, by przypomnieć o docenieniu bliskich nam osób.

– 27 stycznia –

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

Dzień ustanowiony 1 listopada 2005 roku dla upamiętnienia ofiar pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistów. W Polsce hołd pomordowanym oddawany jest w Auschwitz-Birkenau i pod warszawskim Pomnikiem Bohaterów Getta.

– 28 stycznia –

DZIEŃ PISZCZAŁEK I FUJAREK

Piszczałki i fujarki to instrumenty ludowe, które dawniej miały moc przyzywania wiosny. Kto wie, może warto zagrać na nich zimą i spróbować przywołać cieplejsze dni? 😉

Brak opisu.
Zdjęcie ze strony: http://blog.tradycjemuzyczne.imit.org.pl/2017/04/19/piszczalki/ [dostęp: 22.01.2022r.]

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LEGO

Dzień ten powstał, aby młodszym dać mnóstwo radości, a starszym przypomnieć jak fajnym zajęciem jest układanie klocków LEGO. Dodatkowo to świetna okazja, by wspólnie spędzić czas. Tego dnia można się też dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, np. tego, że na świecie jest ponad 5 miliardów mini figurek LEGO czy też tego, że w 2015 r. zbudowano w Mediolanie wieżę z klocków LEGO, która miała 35,05 m.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://swiat-rodzicow.pl/klocki-lego [dostęp: 22.01.2022r.]

Bibliografia: https://www.google.com/amp/s/www.odkrywamyzakryte.com/zespol-mobiusa/amp/ https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Międzynarodowy_Dzień_Pamięci_o_Ofiarach_Holokaustu https://figurkoweramki.pl/blog/ciekawostki-o-lego/ https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych

Be First to Comment

Dodaj komentarz