Press "Enter" to skip to content

KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH – MARZEC #9

Zdjęcie ze strony: https://r.internet.apps.samsung.com/refer?url=https%3A%2F%2Ftwitter.com&sv=5&ui=&iv=11.1.2.2&mo=SM-A705FN&oc=PRT&cc=PL&ed=id=1352&fr=popup [dostęp: 19.03.22r.]

– 21 marca –

DZIEŃ WAGAROWICZA

Można mieć same super oceny i do tego wzorowe zachowanie, ale… co to za szkolne życie bez wagarów? 😉

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: http://zielonyzajaczek.pl/na-wesolo/dzien-wagarowicza/ [dostęp: 19.03.22r.]

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

21 marca przypada Światowy Dzień zespołu Downa. Ta data została wybrana nieprzypadkowo, nawiązuje bowiem do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Tego dnia powinniśmy okazać naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Nawet drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów. Niech 21 marca będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa jak najlepsze i radosne. Symboliczną inicjatywą w tym dniu jest zakładanie skarpetek w różne wesołe wzory.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI

To dzień ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Ma na celu zachęcanie do czytania poezji, a nawet tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu. W tym dniu organizowane są spotkania autorskie, czytanie poezji, warsztaty pisarskie.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony https://www.gbp-wroblew.pl/wydarzenia/swiatowy-dzien-poezji [Dostęp na 19.03.22]

ŚWIATOWY DZIEŃ LASU

Międzynarodowy Dzień Lasów został utworzony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Od 2012 r. dzień ten obchodzony jest na całym świecie. Obchody mają na celu przypomnienie i uświadomienie społeczności całego świata znaczenia lasów dla człowieka. Utrata i degradacja lasów powoduje bowiem emisję dużej ilości gazów ocieplających klimat, a co najmniej 8 proc. roślin leśnych i 5 proc. zwierząt leśnych na całym świecie jest skrajnie zagrożonych wyginięciem. Dbajmy więc o lasy nie tylko dla siebie, ale i dla przyszłych pokoleń.

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ RASOWĄ

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową przypomina nam wszystkim o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą rasizm. Rasizm zagraża pokojowi i sprawiedliwości. Stanowi nieposzanowanie i naruszenie praw człowieka, prowadzi do zrywania więzi między ludźmi, niszcząc tym samym społeczeństwa.

ŚWIATOWY DZIEŃ LALKARSTWA

Ten dzień to doskonała okazja na zwrócenie uwagi na znaczenie tej wyjątkowej sztuki teatralnej i aktorskiej. Uświadomienie, że pacynkami czy innymi lalkami sterują ludzie ukrywający się za zasłonami czy kurtynami. Powinniśmy docenić ich pracę ze względu na to, iż nie mogą się oni cieszyć taką popularnością, jaką aktorzy grający w sposób tradycyjny.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://www.digitalo.pl/kategoria/pacynki-i-teatrzyki-12139/ [dostęp: 19.03.22r.]

– 22 marca –

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to dzień utworzony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 r., obchodzone corocznie 22 marca. Ma ono uświadamiać i przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety (obecnie prawie 8 miliardów osób ) cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Brak dostępu do wody pitnej jest powodem powstawania śmiertelnych chorób oraz zmniejsza szanse życiowe kobiet i dziewczynek, które zgodnie z tradycją kultywowaną w niektórych państwach mają za zadanie dbać o rodzinę i dom, więc spędzają długie godziny na wędrówkach do studni. My jako mieszkańcy ,,bogatszej” części świata jesteśmy zobowiązani do ograniczenia zużycia wody. Jak to zrobić? Zakręcać kran podczas mycia zębów, korzystać z wody tylko wtedy, gdy jest ona niezbędna, nie lać wody bez powodu, oszczędzać ją, gdy tylko jest to możliwe.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://iknurow.pl/swiatowy-dzien-wody/ [dostęp: 19.03.22r.]

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ FOKI

W Międzynarodowy Dzień Fok organizacje, które działają na rzecz natury, zwracają uwagę na ilość fok, które giną, bo zaplątały się w sieci, albo zostały zabite przez rybaków po wyjściu na plażę. Dane są zatrważające, należy więc za wszelką cenę uświadamiać społeczeństwo, że foki mają pełne prawo do spokojnego życia w morzu.

Czy wiesz, że:

  • liderem w stadzie fok jest najsilniejszy samiec;
  • foki potrafią zanurkować na głębokość nawet 1200 metrów;
  • posiadają bardzo dużo krwi w swoim organizmie. Stanowi ona aż 12% masy ciała;
  • nie posiadają małżowin usznych.
Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://samequizy.pl/jak-duzo-wiesz-o-fokach/ [dostęp: 19.03.22r.]

– 23 marca –

DZIEŃ WINDY

Tego dnia powód do świętowania mają ludzie, którzy nie lubią męczyć się wchodząc po schodach. Ten fantastyczny wynalazek towarzyszy nam już od roku 1857, kiedy to właśnie uruchomiono pierwszą windę pasażerską, ale wzmianki o tym urządzeniu znane są ze znacznie wcześniejszych lat, wtedy to służyło ono do transportowania większych towarów. Winda to urządzenie bardzo potrzebne, stanowi bowiem znakomite ułatwienie w przemieszczaniu się dla osób niepełnosprawnych. Warto więc tego dnia wspomnieć i docenić wynalazcę windy, a prawdopodobnie był nim rzymski architekt Vitruvius.

Czy wiesz, że:

– najszybsza winda na świecie, obecnie znajduje się w Szanghaju. Porusza się ona z zawrotną prędkością 20,5 metrów na sekundę! Urządzenie znajduje się w drugim co do wysokości budynku świata – Shanghai Tower – mierzącym 632 metry wysokości. Wjazd na ostatnie piętro Pałacu Kultury taką windą zajęłoby niecałe 9 sekund.

DZIEŃ PRZYJAŹNI POLSKO- WĘGIERSKIEJ

Dzień utworzony, by przypomnieć, że Polaków i Węgrów od lat wiąże bliska przyjaźń, której mogą pozazdrościć nam inne narody. Warto ją pielęgnować i o nią dbać, by historyczne hasło „Polak Węgier dwa bratanki” nigdy nie straciło na aktualności.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://wolomin.org/dzis-dzien-przyjazni-polsko-wegierskich/ [dostęp: 19.03.22r.]

Bibliografia: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/21-marca-swiatowy-dzien-zespolu-downa-1/ [dostęp: 19.03.22r.]

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/lasy-to-droga-do-zdrowia-i-odnowy-miedzynarodowy-dzien-lasow-2021 [dostęp: 19.03.22r.]

http://www.unic.un.org.pl/sg-na-temat-dni/miedzynarodowy-dzien-walki-z-dyskryminacja-rasowa—przeslanie-sg/2271 [dostęp: 19.03.22r.]

https://www.ekokalendarz.pl/swiatowy-dzien-wody/ [dostęp: 19.03.22r.]

http://www.nietypoweswieta.pl/news/230/Dzien-Windy—23-marca.php [dostęp: 19.03.22r.]

https://www.google.com/amp/www.domiporta.pl/informacje/a/10-ciekawostek-na-miedzynarodowy-dzien-windy-2769%3famp=1 [dostęp: 19.03.22r.]

Be First to Comment

Dodaj komentarz