Press "Enter" to skip to content

KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH – MARZEC #10

Zdjęcie ze strony: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sp-kozyczkowo-1/swiatowy-dzien-muffinka/ [dostęp: 27.03.22r.]

– 28 marca –

DZIEŃ CHWASTÓW

Nie wszyscy o tym wiedzą, że nie każdy chwast jest czymś złym. Oczywiście chwasty zagłuszają wzrost innych roślin, ale są też ważnym elementem ekosystemu, co stało się powodem powstania tego dnia. Ponadto niektóre z nich mają wartość użytkową i cechuje je piękny wygląd.

DZIEŃ ŻELKÓW

To święto, to raj dla wszystkich ,,pożeraczy” żelków. Choć nie są one zbyt zdrowe, nie mają żadnych wartości odżywczych, za to źródłem ogromnej ilości cukru, to tego dnia możemy je jeść do woli 😉

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ KŁAMSTWA

Międzynarodowy Dzień Bez Kłamstwa to święto, które ma nam przypomnieć o tym, że najlepiej żyć uczciwie, ponieważ nieprawda prędzej czy później wyjdzie na jaw i może mieć przykre konsekwencje. Nawet, gdy wydaje nam się, że lepiej jest skłamać, np. by kogoś nie urazić i tak lepiej jest być szczerym i powiedzieć prawdę.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://gazetatrybunalska.info/2016/01/klamstwo/ [dostęp: 27.03.22r.]

– 29 marca –

ŚWIATOWY DZIEŃ FORTEPIANU

To święto na cześć fortepianu powstało dzięki niemieckiemu pianiście Nilsowi Frahmowi. Osiemdziesiąty ósmy dzień roku nabrał szczególnego znaczenia. To właśnie wtedy obchodzony jest tzw. Piano Day. W Polsce fortepian zabrzmi w Warszawie, Poznaniu, Krakowie. Na świecie – w dziesiątkach miejsc, niemal pod każdą szerokością geograficzną. Dlaczego właśnie 88 dzień roku? Dlatego, że jest to liczba klawiszy fortepianu. Dzień ten wypada 29 marca. Ten dzień jest przeznaczony dla starszych i młodych, zawodowców i amatorów, wielbicieli instrumentów klawiszowych. A tych, jak się okazuje, spotkać można wszędzie.

– 30 marca –

ŚWIATOWY DZIEŃ MUFFINKA

Pojawił się ponad tysiąc lat temu w Anglii. Początkowo był deserem dedykowanym biedniejszej części narodu, jednak z biegiem lat jego popularność rosła, aż trafił na salony. Wypieki te cieszą się ogromną popularnością w m.in. USA, Kanadzie, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Dzień Muffina świętowany jest na całym świecie.

– 31 marca –

ŚWIATOWY DZIEŃ BUDYNIU

Dzień ten ma zwrócić naszą uwagę na deser, który od lat cieszy się ogromną popularnością. Podawany jest on na różne sposoby – od wersji podstawowej jako oddzielny deser z dodatkami (np. bitą śmietaną, owocami czy polewami o rozmaitych smakach), po deser, w którego składzie znajdziemy budyń jako dodatek, np. ciast, bułek słodkich, pączków, naleśników itd. Czy wiesz, że do przygotowania budyniu można wykorzystać ser, orzechy, migdały ale i … warzywa? Chodzi tu o budynie słone, które przyrządza się z warzyw, gotowanych grzybów lub mięsa mielonego.

Bibliografia: http://www.nietypoweswieta.pl/news/311/Dzien-Budyniu—31-marca.php [dostęp: 27.03.22r.]

http://www.bezogrodek.com/2016/01/10-swiat-dla-ogrodnikow.html?m=1 [dostęp: 27.03.22r.]

https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych [dostęp: 27.03.22r.]

https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-fortepianu [dostęp: 27.03.22r.]

Be First to Comment

Dodaj komentarz