zdjęcie ze strony: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/psp-32-radom/swiatowy-dzien-kota/ [dostęp: 13.02.22r.]
– 14 lutego –
WALENTYNKI – DZIEŃ ZAKOCHANYCH
Walentynki, to święto wszystkich tych, którzy mają swoją sympatię lub chcą komuś wyznać, co czują. Historia walentynek w Polsce nie jest zbyt długa. Dzień zakochanych w kraju obchodzimy bowiem dopiero od lat 90. XX wieku. Mimo niedługiego stażu szybko zyskał on jednak sympatię Polaków. Obchody tegoż święta w Polsce polegają głównie na obdarowywaniu się upominkami i kartkami walentynkowymi. Czy wiedzieliście, że: – co roku w Polsce organizowane są walentynki chełmińskie – najhuczniej obchodzone święto zakochanych w kraju? – Amerykanie wysyłają najwięcej walentynkowych kartek na świecie? Przesyłają je do wszystkich osób, które darzą sympatią: członków rodziny, przyjaciół, znajomych, współpracowników. – w szkołach w USA odbywają się lekcje walentynkowe? – co roku w Stanach Zjednoczonych z okazji dnia zakochanych sprzedaje się 200 milionów róż? – na całym świecie wysyłanych jest około miliarda kartek walentynkowych? – najdroższa kartka walentynkowa była wykonana ze złota? Przyozdobiona była sercem z diamentów, szafirów i brylantów. Był to walentynkowy prezent dla śpiewaczki operowej Marii Callas.
– 15 lutego –
DZIEŃ SINGLA
To dzień stworzony dla tych, którzy chcą okazać swoją niezależność i pokazać, że życie w pojedynkę wcale nie jest gorsze. Z uwagi na to, że dzień ten przypada dobę po walentynkach, często nazywany jest anty-walentynkami.
ŚWIATOWY DZIEŃ HIPOPOTAMA
Utworzony został po to, aby przypomnieć całemu światu o tym, że pozostał już tylko jeden gatunek tego ssaka – hipopotam nilowy.
Ciekawostki o hipopotamach:
– jest to trzeci co do wielkości ssak na świecie; – choć hipopotam spędza większość czasu w wodzie, nie umie pływać; – hipopotamy są głośnymi zwierzętami. Ich krzyki i sapanie mają głośność nawet 115 decybeli; – młode hipopotama może ssać mleko zarówno na lądzie, jak i pod wodą.
– 16 lutego –
ŚWIATOWY DZIEŃ LISTONOSZY I DORĘCZYCIELI PRZESYŁEK
Dzień utworzony, by docenić pracę listonoszy i doręczycieli, których praca wcale nie należy do najłatwiejszych.
– 17 lutego –
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA
Każdy miłośnik kotów może się cieszyć, gdyż jego pupil tego dnia obchodzi swoje święto. Tradycja obchodzenia dnia kota przywędrowała do Polski z Włoch. Dzień ten został utworzony nie tylko, aby świętować, ale także, by sprzeciwić się krzywdzie zwierząt, pomagać bezdomnym kotom, które straciły zdrowie lub dach nad głową oraz podkreślić znaczenie mruczków w życiu człowieka. W Polsce świętujemy dzień kota dzięki Wojciechowi Kurkowskiemu, który wyszedł z inicjatywą utworzenia akcji „Rasowce – dachowcom”. Akcja ta do tej pory koncentruje się na zbieraniu darów na rzecz bezdomnych zwierząt. Obecnie patronat nad tą inicjatywą sprawuje Fundacja Viva oraz program „Mój pies i inne zwierzęta”.
Ciekawostki o kotach:
– kot przesypia 2/3 swego życia; – koty nie mają obojczyków, dzięki czemu mogą wcisnąć się w każdy otwór, przez który przechodzi ich głowa; – nie ma dwóch identycznych kocich nosów; – większość kotów potrafi wyczuć nadchodzące trzęsienie ziemi nawet do 15 minut wcześniej; – serce kota bije prawie dwukrotnie szybciej, niż ludzkie – od 110 do 160 uderzeń na minutę; – przeciętny kot potrafi wydać z siebie około 100 różnych dźwięków.
– 18 lutego –
DZIEŃ BATERII
Dzień utworzony, by podkreślić znaczenie baterii w naszym życiu. Dzięki nim działa bowiem większość otaczających nas sprzętów, jak np. telefony, czujniki czy aparaty.
– 19 lutego –
DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ
Dzień utworzony dla upamiętnienia wszystkich wielkich Polaków, którzy przyczynili się do rozwoju nauki.
– 21 lutego –
ŚWIATOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Dzień utworzony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku. Ideą tego dnia jest ochrona różnorodności językowej, tak by zachować jej kulturalne korzenie. Z danych wynika, że na świecie używanych jest około 6,5 tys. języków, z czego połowa może nie przetrwać. W Polsce w 2012 r. stworzona została kampania ,,Ojczysty – dodaj do ulubionych”, mająca na celu szerzenie języka polskiego. W 2013 r. powstała kolejna akcja pod nazwą ,,Język polski jest ą-ę”, który ma zwrócić uwagę na poprawną wymowę i używanie charakterystycznych liter.
– 23 lutego –
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POMOCY POTRZEBUJĄCYM
Dzień utworzony, by przypomnieć wszystkim o tym jak ważne jest niesienie pomocy potrzebującym. Często zdarza się tak, że nie jesteśmy świadomi tego, że ktoś tej pomocy potrzebuje. Warto więc zainteresować się osobami w naszym otoczeniu. Większości z nas pomoc kojarzy się ze wsparciem materialnym, jednak nie zawsze chodzi o pieniądze. Można bowiem wspomóc drugiego człowieka dobrym słowem czy gestem. Warto też pamiętać o tym, żeby nie wstydzić się prosić o pomoc, gdy sami jej potrzebujemy. Pomocnym należy być nie tylko jednego dnia, lecz zawsze kiedy widzimy osobę potrzebującą. Nie liczmy na innych, zacznijmy od samych siebie, bo nie wiadomo, kiedy my będziemy potrzebować pomocy.
Bibliografia: https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych [dostęp: 13.02.22r.]
http://kalendarzswiatnietypowych.pl/luty [dostęp: 13.02.22r.]
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zwierzeta-domowe/27-fascynujacych-faktow-i-ciekawostek-o-kotach-wiekszosci-z-nich-na-pewno-nie-znasz-aa-9xw1-d7n7-7PFy.html [dostęp: 13.02.22r.]
https://fajnepodroze.pl/hipopotamy-ciekawostki-informacje-fakty/ [dostęp: 13.02.22r.]
Be First to Comment