Press "Enter" to skip to content

KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH – LUTY #6

zdjęcie ze strony: https://lo2.lublin.eu/miedzynarodowy-dzien-kobiet-i-dziewczat-w-nauce/ [dostęp: 10.02.22r.]

– 11 lutego –

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

To święto chrześcijańskie, obchodzone 11 lutego. Ustanowione zostało przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku. Najważniejszym przesłaniem tego dnia jest zapewnienie lepszej opieki nad chorymi, zwiększenie empatii względem ludzi cierpiących oraz podkreślenie wagi wolontariatu.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DOKARMIANIA ZWIERZYNY LEŚNEJ

Dzień ten został ustanowiony, by pomóc zwierzętom leśnym przetrwać ciężki dla nich okres, jakim jest zima. Dzień ten ma też na celu uświadamianie ludziom jak pomagać i dokarmiać zwierzęta w sposób odpowiedzialny. Nieświadome dokarmianie może bowiem bardziej zaszkodzić, niż przynieść pożytek.

EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO 112

Dzień utworzony po to, by przypomnieć wszystkim, że korzystać należy z niego tylko i wyłącznie w razie zagrożenia życia lub zdrowia. 112 to numer alarmowy, z którego korzystamy w sposób odpowiedzialny!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DOJEŻDŻANIA ROWEREM DO PRACY ZIMĄ

Dzień utworzony, aby przypomnieć nam o tym, że nawet zimą można być eko. Zamiast jechać samochodem czy komunikacją miejską możemy pojechać rowerem. Ważne jest jednak, by mieć do tego odpowiedni sprzęt.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://mambaonbike.pl/jazda-na-rowerze-zima/ [dostęp: 10.02.22r.]

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET I DZIEWCZĄT W NAUCE

Od dawien dawna płeć żeńska miała utrudniony dostęp do nauki oraz pracy. Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce ma uświadamiać, że w niektórych krajach kobiety spotykają się z dyskryminacją w pracy, a dziewczynki zamiast chodzić do szkoły muszą zajmować się domem.

– 12 lutego –

ŚWIATOWY DZIEŃ DARWINA

Dzień utworzony w rocznicę narodzin Darwina, twórcy teorii ewolucji. Celem ustanowienia tego dnia jest popularyzacja nauk przyrodniczych oraz podkreślenie ich znaczenia dla różnych dziedzin życia codziennego.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: http://kalendarzswiatnietypowych.pl/miesiac/dzien-darwina/ [dostęp: 10.02.22r.]

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECI- ŻOŁNIERZY

Dzień ustanowiony po to, by zwrócić oczy świata na dzieci, które mimo woli zostają żołnierzami. Zamiast bawić się i cieszyć dzieciństwem noszą karabiny. ;(

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PISANIA PIÓREM

To święto mające na celu rozpowszechnianie odręcznego pisania wiecznym piórem. Data 12 lutego nie jest wybrana przypadkowo, gdyż odnosi się do opatentowania przez Lewisa Edsona Watermana w 1884 r. w Nowym Jorku pierwszego wiecznego pióra.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://www.picuki.com/tag/Ogólnopolski [dostęp: 10.02.22r.]

– 13 lutego –

ŚWIATOWY DZIEŃ RADIA

Któż z nas nie słucha radia? Czy to audycja radiowa, czy też muzyka, dźwięki z odbiorników niosą się w domach, samochodach czy też poprzez Internet. Utworzenie tego dnia zainicjowała Hiszpania w 2010 roku. Jego celem jest podkreślenie znaczenia radia jako środka komunikacji na całym świecie.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://rc.fm/news/kalisz-swiatowy-dzien-radia.html [dostęp: 10.02.22r.]

Bibliografia: http://kalendarzswiatnietypowych.pl/miesiac/swiatowy-dzien-radia/ [dostęp: 10.02.22r.]

https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych-luty [dostęp: 10.02.22r.]

https://bimkal.pl/kalendarz/miedzynarodowy-dzien-kobiet-i-dziewczat-w-nauce [dostęp: 10.02.22r.]

Be First to Comment

Dodaj komentarz