Press "Enter" to skip to content

KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH – LUTY #5

zdjęcie ze strony: http://kalendarzswiatnietypowych.pl/miesiac/dzien-boba-marleya/ [ dostęp: 04.02.22r.]

– 5 lutego –

ŚWIATOWY DZIEŃ NUTELLI

Kolejny dzień utworzony z myślą o ,,fanach” słodkości. Pomysłodawczynią jego powstania jest amerykańska blogerka Sara Rosso. Ten czekoladowy krem z orzechami powstał już w 1964 roku, ale popularność zyskał dopiero pod koniec XX wieku. Ciekawostką jest fakt, że w 2013 r. światowa produkcja Nutelli wyniosła 350 tysięcy ton! 😀

DZIEŃ METEOROLOGA

Ideą tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy na temat dostępu do danych meteorologicznych. W Polsce tego dnia świętują prezenterzy pogody, pogodynki, profesjonalni meteorolodzy, ale także ,,Mazurscy Łowcy Burz”. Grupa zajmująca się amatorskim ,,łapaniem burz”. 😉

– 6 lutego –

DZIEŃ BOBA MARLEYA

Dzień tego znanego muzyka ustanowiono w 1990 roku, 9 lat po jego śmierci. Data obchodów 6 luty wiąże się oczywiście z datą narodzin Boba Marleya. W Jamajce dzień ten jest świętem narodowym – ulice przystrojone są flagami, zabawa trwa przez tydzień. W tym czasie odbywają się koncerty, wystawy i festiwale. Dzień Boba Marleya jest także oficjalnym świętem narodowym w Etiopii. W Polsce fani muzyka organizują tzw. Marleyki, czyli imprezy z muzyką reggae, w szczególności z przebojami jubilata. 😉

Otwórz zdjęcie
zdjęcie ze strony: http://kalendarzswiatnietypowych.pl/miesiac/dzien-boba-marleya/ [dostęp: 04.02.22r.]

– 7 lutego –

TYDZIEŃ WIEDZY O WRODZONYCH WADACH SERCA

Jak ważnym narządem jest serce wie każdy z nas. Niestety nie każdy maluszek przychodzi na ten świat w pełni zdrowy. Niektóre dzieci już od chwili narodzin zmagają się bowiem z różnymi chorobami. Jedną z nich jest wrodzona wada serca. Dzień ten jest początkiem tygodnia poświęconego właśnie takim dzieciom i szerzenia świadomości na temat tego schorzenia.

– 8 lutego –

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień ten został utworzony w 2004 roku przez Komisję Europejską. W Polsce obchody tego dnia zostały zapoczątkowane w roku 2005 przez Fundację Dzieci Niczyje (nowa nazwa tej fundacji to Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) oraz NASK. Celem święta jest promowanie bezpiecznego surfowania w sieci internetowej przez dzieci i młodzież.

– 9 lutego –

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

Tego dnia wszyscy zajadają się pizzą aż do rozpuku. Większość z Was myśli pewnie, że pizzę wymyślili Włosi, ale wcale tak nie jest. Już w starożytności Egipcjanie zajadali się czymś, co przypominało pizzę. 😀 Był to okrągły chlebek wypiekany w specjalnych piecach. Historycy odkryli, że Egipcjanie nie byli jedyni. Również starożytni Grecy zajadali się czymś, co można nazwać pizzą. Był to bowiem płaski chlebek posmarowany oliwą, czosnkiem oraz posypany różnymi ziołami. Najpopularniejszą pizzą jest pizza margherita. Nazwę swą zawdzięcza królowej Małgorzacie, która słysząc o przepysznym daniu serwowanym w 1899 roku przez Rafała Esposito postanowiła go skosztować. Na pizzy mistrza podanym królowej znalazła się bazylia, sos pomidorowy i ser mozzarella. Włoski kucharz specjalnie dobrał składniki w taki sposób, aby miały symbolizować kolory włoskiej flagi.

Czy wiedzieliście, że największa pizza mierząca 1010 metrów oraz 28 cm powstała w Polsce, a dokładniej w Krakowie? Do upieczenia tej pizzy zużyto: 3,5 tony mąki, 2 tony sera, 1,5 tony sosu pomidorowego oraz 0,5 tony pieczarek i kukurydzy. Samo tworzenie pizzy zajęło 18 godzin i podzielono ją na 25 tys. kawałków.

Najdroższą pizzę przyrządził restaurator Domenic Croll. Stworzona z okazji walentynek kosztowała 2 tysiące 745 dolarów. Co roku na całym świecie sprzedawane jest 5 miliardów pizz.

– 10 lutego –

ŚWIATOWY DZIEŃ KOCIEWIA

Kociewie to region etniczno-kulturowy na Pomorzu ze stolicą w Starogardzie Gdańskim. Pierwszy zapis nazwy regionu- Gociewie pochodzi z 10 lutego 1807 r. Dzień Kociewia utworzony został, by wyrazić dumę mieszkańców ze swojego pochodzenia. Tego dnia mieszkańcy promują swój region, rozdają lizaki i balony. Zwyczajem są też darmowe wejścia do muzeów, znajdujących się na terenie Kociewia. To świetna okazja dla osób spoza regionu, które chcą zapoznać się z jego atrakcjami.

Bibliografia:

https://warszawa.naszemiasto.pl/miedzynarodowy-dzien-pizzy/ga/c11-2561542/zd/11476426 [dostęp: 04.02.22r.]

https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-kociewia [dostęp: 04.02.22r.]

https://bimkal.pl/kalendarz/10-lutego [dostęp: 04.02.22r.]

http://kalendarzswiatnietypowych.pl/miesiac/miedzynarodowy-dzien-pizzy/ [dostęp: 04.02.22r.]

Be First to Comment

Dodaj komentarz