Press "Enter" to skip to content

KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH – LUTY #4

zdjęcie ze strony https://www.helio.pl/blog/artykuly/nie-jem-palmowego-chronie-orangutany-razem-z-helio [dostęp: 31.01.22r.]

– 1 lutego –

DZIEŃ GUMY DO ŻUCIA

Dzień gumy do żucia to święto dla tych, co lubią żuć. 😉 Każdy z nas zna bowiem gumy o smaku miętowym, jabłkowym czy truskawkowym, ale czy wiecie, że w Internecie możecie kupić gumę o smaku bekonu, jajecznicy czy coca – coli? A może wiedzieliście, że najstarsza znaleziona guma pochodzi sprzed 5000 lat? Jeśli nie, to doskonała okazja, by dowiedzieć się kilku ciekawostek na jej temat.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ OLEJU PALMOWEGO

Tego dnia międzynarodowa koalicja ,,Palm Oil Watch International” stworzyła dzień, który ma nam uświadomić, jakie skutki niesie ze sobą korzystanie z tegoż oleju. Państwami tejże koalicji są organizacje m.in. z Czech, Słowacji, Polski, Holandii, Portugalii, Australii i Indonezji. Zwracają one uwagę świata na problem niszczenia lasów deszczowych i wyrządzania krzywdy zamieszkującym je zwierzętom. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, możecie obejrzeć film „Zielona Pustynia” (posiada on polskie napisy), autorstwa słowackiego dokumentalisty Michala Galika.

– 2 lutego –

DZIEŃ ŚWISTAKA

To dzień, w którym najsłynniejszy świstak na świecie – Phil z Punxsutawney w Pensylwanii przepowie Amerykanom jak długo potrwa jeszcze zima. Pierwszego lutego wszyscy zastanawiają się nad tym, czy świstak zobaczy swój cień czy też nie. To tradycyjne amerykańskie święto cieszy się ogromnym szacunkiem i jest hucznie obchodzone.

DZIEŃ NALEŚNIKA

Dzień naleśnika to odpowiednik polskiego tłustego czwartku. Tego dnia odbywa się wiele ciekawych imprez, takich jak: bieg z patelnią czy rysowanie ciastem naleśnikowym. Ciekawostką jest rekord Guinessa związany z naleśnikami ułożonymi w ponad 100-centymetrową wieżę. 😀

ŚWIATOWY DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Głośne czytanie ma ogromne znaczenie dla rozwoju wyobraźni, wzbogacania słownictwa, pamięci czy też pozyskiwania wiedzy ogólnej. Warto więc nie tylko od święta, ale i na co dzień sięgnąć po książkę.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony https://polszczyzna.pl/czytanie-ksiazek-jak-czytac-wiecej/ [dostęp: 31.01.22r.]

– 3 lutego –

DZIEŃ GOLDEN RETRIEVERA

Dzień utworzony, by zwrócić uwagę świata na tę szczególną rasę psów. Są one bowiem przewodnikami osób niewidomych, dogoterapeutami czy też psami tropiącymi.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony https://www.psy.pl/jaki-naprawde-jest-golden-retriever/ [ dostęp: 31.01.22r.]

– 4 lutego –

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z RAKIEM

Dzień ten został utworzony podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Tego dnia możemy wyrazić swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie.

Bibliografia:

https://www.ekokalendarz.pl/dzien-bez-oleju-palmowego/ [dostęp: 31.01.22r.]

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dzień_Świstaka_(święto)https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych [dostęp: 31.01.22r.]

https://gastro-punkt.pl/ciekawostki-o-nalesnikach [dostęp: 31.01.22r.]

/https://www.zwrotnikraka.pl/swiatowy-dzien-walki-z-rakiem/ [dostęp: 31.01.22r.]

One Comment

Dodaj komentarz