Press "Enter" to skip to content

KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH – CZERWIEC #12

zdjęcie ze strony: https://www.schoolandcollegelistings.com/PL/Lubasz/1218801631524015/Publiczna-Szkoła-Podstawowa-w-Lubaszu [dostęp: 09.06.22r.

– 11 czerwca –

ŚWIATOWY DZIEŃ ROBIENIA NA DRUTACH W MIEJSCACH PUBLICZNYCH.

Tego dnia niech nie zdziwi Was widok kogoś, kto będzie robił na drutach nie we własnym domu, a w miejscu nietypowym. Pomysłodawczynią tego święta jest Danielle Landes, która w 2005 roku sprawiła, że miłośnicy robienia na drutach mają możliwość się poznać i rozwijać swoją pasję wspólnie. Dzień ten ma też na celu rozwiać powszechny mit, że na drutach robią wyłącznie starsze panie. Dlatego na oficjalnej stronie święta można zgłosić swój własny druciany event lub dołączyć do istniejących na liście.

Czy wiesz, że:

  • dziergania znane było już w starożytnym Egipcie kilka wieków przed naszą erą;
  • w Europie zwyczaj rozpowszechnił się pod koniec średniowiecza;
  • badania wykazały, że rytmiczny i powtarzalny charakter robienia na drutach pomaga zredukować stres oraz obniżyć ciśnienie, co ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie;
  • w czasie dziergania wytwarzają się hormony dobrego samopoczucia, czyli serotonina i dopamina.
Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://feszyn.com/robotki-reczne-na-drutach-jak-zaczac/ [dostęp: 09.06.22r.]

ŚWIATOWY DZIEŃ RYSIA

Międzynarodowy Dzień Rysia to święto utworzone, by pokazać problemy tego gatunku, który mimo ścisłej ochrony przez wiele lat nadal nie jest w stanie odbudować swojej liczebności. W Polsce i na świecie jest wiele organizacji zajmujących się pomocą dzikim zwierzętom, warto więc w tym dniu wspomóc je w walce o odbudowę tych pięknych ,,kotów”.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://irme.pl/miedzynarodowy-dzien-rysia/ [dostęp: 09.06.22r.]

– 12 czerwca –

ŚWIATOWY DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC PRACY DZIECI

Święto zostało utworzone w 2002 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy, a jej celem jest zwalczanie procederu wyzysku dzieci. W Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci obchodzony jest od 2004 roku. Tego samego roku zakazano w naszym kraju zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 lat. Organizacje podają, że 152 miliony dzieci muszą pracować, żeby przyczynić się w ten sposób do utrzymania swojej rodziny. Niemal połowa z nich – 72 miliony – pracuje w warunkach szkodliwych dla ich zdrowia i życia.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: https://londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=29716 [dostęp: 09.06.22r.]

– 13 czerwca –

ŚWIĘTO DOBRYCH RAD

Kto z nas nie lubi dawać innym dobrych rad? Pouczać lubimy zawsze i wszędzie, choć czasem nawet sami nie potrafimy uporać się z podobnym problemem. Czasem są jednak sytuacje, w których rzeczywiście można komuś pomóc, ale mimo to pamiętajmy o tym, aby wszystkie dobre pomysły sprawdzić na sobie.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT ALBINIZMU

Dzień utworzony po to, by pomóc osobom zmagającym się z bielactwem. Bielactwo jest chorobą genetyczną. Międzynarodowy Dzień Świadomości nt. Albinizmu został ustanowiony, żeby ludzie inaczej spojrzeli na osoby cierpiące na tę chorobę. Zwykle brak pigmentu w skórze wzbudza ciekawość, przez co chorzy czują się skrępowani i rezygnują z kontaktów towarzyskich.

– 14 czerwca –

ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWSTWA

To dzień utworzony dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy oddają swoją krew potrzebującym. World Blood Donor Day obchodzimy 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi. Dlaczego warto oddawać krew – jest ona lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia – skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie.

Oddając krew, ratujesz inne życie!! Dzięki Twojemu cennemu darowi krwi czyjeś życie zostanie uratowane. Osoba, która otrzyma Twoją krew pozostanie nieznana, ale warto pamiętać, że ona też jest czyimś przyjacielem, rodzicem lub krewnym.

Otwórz zdjęcie
Zdjęcie ze strony: http://karnickie.info/?p=14880 [dostęp: 09.06.22r.]

Bibliografia: https://www.google.com/amp/s/amp.dw.com/pl/unicef-152-miliony-dzieci-musz%25C4%2585-pracowa%25C4%2587/a-49140822 [dostęp: 09.06.22r.]

https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych-czerwiec [dostęp: 09.06.22r.]

https://bimkal.pl [dostęp: 09.06.22r.]

https://www.google.com/amp/s/zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,24577829,albinizm-bielactwo-wrodzone-przyczyny-rodzaje-objawy.amp [dostęp: 09.06.22r.]

https://krew.gda.pl [dostęp: 09.06.22r.]

Be First to Comment

Dodaj komentarz