Stany Zjednoczone
W Stanach Zjednoczonych Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest jednocześnie I nosi nazwę Narodowego Dnia Dziadków. Wypada on w pierwszą niedzielę po święcie pracy. Dziadkowie w całych Stanach świętują od 1978 roku. Święto Dziadków w USA ma nawet ustanowiony swój hymn: „A Song For Grandma And Grandpa. Jego symbolem jest kwiat niezapominajki. Dzień Babci i Dziadka amerykańskie rodziny spędzają przy grillu. Tego dnia organizuje się także uroczystości w kościołach i domach spokojnej starości. Dużo rozmawia się o seniorach i poświęca się im czas.
Francja
We Francji Dzień Babci obchodzony jest od 1987 roku, w pierwszą niedzielę marca. Tego dnia organizuje się tam konkursy na laurki i życzenia dla babć. W całym kraju odbywają się także pochody na ich cześć tzw. ,,Mamif’estation”.Francuskie rodziny organizują spotkania przy domowym cieście i kawie. Dzień Dziadka we Francji ustanowiony jest dopiero od 2008 roku. Wypada on w pierwsza niedzielę października. W tym dniu odbywają się przede wszystkim spotkania w gronie rodzinnym.
Włochy
Włoskie święto wszystkich babć i dziadków nosi nazwę ,,La Festa dei nonni”. Zostało ono ustanowione w 2005 roku i przypada na 2 października. Tego dnia obchodzone jest również święto Aniołów Stróżów, a za takich bez wątpienia można uznać naszych dziadków. Tak jak w Stanach Zjednoczonych kwiatem symbolizującym święto jest niezapominajka.
Bułgaria
Kiedyś w Bułgarii Dzień Babci, czyli ,,Babin den” obchodzony był 8 stycznia. Jednak w niektórych miejscowościach świętowano 20 lub 21 stycznia i tak też jest aktualnie. Ciekawostką jest to , że tego dnia wspólnie z dziadkami świętują mamy i dzieci.
Wielka Brytania
Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest tutaj w pierwszą niedzielę października. Świętuje się go podobnie jak w Polsce odwiedzając babcie i dziadków, składając życzenia i obdarowywując ich drobiazgami.
Japonia
W Japonii nie obchodzi się święta dziadków, a święto seniorów nazywane ,,Dniem Szacunku dla Ludzi Starszych”. Obchodzony jest on w trzeci poniedziałek września. Dzień ten został wpisany do kalendarza świąt państwowych w roku 1966, ale obchodzony jest od 1954. To jeden z niewielu dni, w których japończycy nie idą do pracy. Ideą święta jest okazanie szacunku, miłości i oddania seniorom, którzy przez długi czas poświęcali swoje siły i czas dla społeczeństwa. Odbywają się wtedy festyny i przyjęcia dla starszych osób. Większość Japończyków odwiedza swoje babcie i dziadków. Ludzie gromadzą się również przy świątyniach.
Brazylia
W Brazylii dziadkowie celebrują swoje święto 26 lipca i, tak jak w Polsce, w tym dniu wnukowie obdarowują ich drobiazgami, często własnoręcznie zrobionymi, składają życzenia i spędzają wspólnie czas.
źródła: https://www.google.com/amp/s/www.rmf24.pl/ciekawostki/newsamp-dzien-babci-i-dziadka-2022-kiedy-obchodzimy-oto-wierszyki-i-,nId,5767578 [dostęp: 17.01.22r.]
https://dzidziusiowo.pl/dziecko/wychowanie-i-rozwoj/2457-dzien-dziadka-skad-sie-wywodzi-i-kiedy-jest-obchodzony-na-swiecie [dostęp: 17.01.22r.]
http://www.japoneczka.pl/2010/09/dzien-szacunku-dla-starszych-keiro-no-hi/ [dostęp: 17.01.22r.]
obrazek wyróżniający: https://dkniedobczyce.pl/2019/01/16/dzien-babci-i-dziadka-w-dk-niedobczyce/ [dostęp: 17.01.22r.]
flagi: https://www.countryflags.com [dostęp: 17.01.22r.]
Be First to Comment